Nazwa ELMIKO to połączenie pierwszych liter wyrazów: elektronika, Milanówek i komputer. W symboliczny sposób oddają one sens naszej działalności. Od ponad 40 lat wykorzystujemy innowacyjne technologie i najnowsze urządzenia w służbie zdrowia i życia ludzi. Z dumą kontynuujemy dzieło założyciela firmy śp. inż. Zbigniewa Niedbalskiego. Poznajcie ELMIKO.

Pasja, wiedza, pomysłowość, zaangażowanie, ciekawość, szacunek do nauki, ogromne serce, chęć niesienia pomocy ludziom, ratowania ich życia i sprawiania, że staje się lepsze, to wartości wyznawane przez Zbigniewa Niedbalskiego.

– Tato zawsze patrzył dalej, śmielej. Z pewnością mogę powiedzieć, że był wizjonerem. Pokazuje to historia naszej firmy. Nie odnieślibyśmy sukcesu, gdyby nie jego wielka charyzma – twierdzi Paweł Niedbalski, współwłaściciel Spółki.

Wyjątkowe podejście do życia i innych ludzi Zbigniewa Niedbalskiego znalazło odzwierciedlenie w biznesowej działalności. Przez lata prowadził pracę badawczą i dydaktyczną na Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej. Po zamknięciu Zakładu Informatyki postanowił rozpocząć przygodę z prywatną firmą. Pierwsze projekty tworzył w swoim własnym domu, później firma rozwinęła skrzydła. Tak właśnie powstało ELMIKO.

1978 ROK. PIONIERSKIE POCZĄTKI

Prowadzenie działalności gospodarczej pod koniec lat 70. w Polsce, było nie lada wyzwaniem. Głęboki kryzys ekonomiczny i społeczne niepokoje powodowały, że komunistyczna władza z nieufnością patrzyła na tzw. prywatną inicjatywę. Konieczne było działanie pod egidą państwowej instytucji. Patronem przedsięwzięcia pod nazwą Zakład Elektroniki Medycznej stała się Spółdzielnia Rzemieślnicza „Milanówek”. Zbigniewa Niedbalskiego fascynowały urządzenia do nowoczesnej diagnostyki medycznej, szczególnie mózgu. I tej właśnie branży postanowił się poświęcić. Początkowo jego Zakład koncentrował się na różnego typu układach i urządzeniach elektronicznych. Z czasem zmienił nazwę na ELMIKO i zawęził zakres prac do konstruowania i projektowania elektronicznej aparatury medycznej rejestrującej czynność bioelektryczną mózgu. Był to przysłowiowy strzał w dziesiątkę. Firma szybko stała się prekursorem wielu rozwiązań i głównym dostawcą urządzeń w Polsce oraz jednym z liczących się producentów cyfrowego EEG na świecie.

INNOWACYJNE ROZWIĄZANIA

To była i jest mocna strona ELMIKO. Od początku działalność firmy była ściśle powiązana ze środowiskami naukowymi Polskiej Akademii Nauk tj. Instytutem Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego oraz Instytutem Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza. Naukowcy PAN zaprosili Zbigniewa Niedbalskiego do współpracy przy projektowaniu i produkcji aparatu do akwizycji i analizy fal mózgowych u zwierząt. Przypomnijmy, to była połowa lat 80. ubiegłego stulecia. Ciekawostką jest fakt, że aby zdobyć pieniądze na te badania, Zbigniew Niedbalski wpadł na pomysł stworzenia pierwszego, polskiego metronomu elektronicznego dla muzyków i sprzedał go Centrali Handlowej Przemysłu Muzycznego (tak, tak, była taka instytucja😊). Współpraca z PAN zakończyła się sukcesem i Zbigniew Niedbalski postanowił pójść krok dalej – zbudować cyfrowe EEG dla ludzi. Takiego polskiego urządzenia jeszcze nie było.

PIERWSZE, POLSKIE APARATY EEG. BYLIŚMY PREKURSORAMI

Zespół ELMIKO zaprojektował, a następnie wyprodukował moduł cyfrowy zdolny do współpracy z analogowym EEG. Po podłączeniu do aparatu starego typu EEGDigiTrack BIS umożliwiał przetwarzanie odbieranych fal mózgowych na zapis cyfrowy. Zmiany polityczno-gospodarcze w Polsce (upadek komunizmu) otworzyły okno na świat nowych technologii. Dzięki wysiłkowi konstruktorów i programistów ELMIKO wspartej konsultacjami lekarzy praktyków i autorytetów naukowych z dziedziny neurologii udało się! Na początku lat 90. powstał pierwszy, polski cyfrowy aparat do diagnostyki EEGDigiTrack. Po uzyskaniu odpowiednich certyfikatów urządzenia trafiły do szpitali i przychodni. Placówki medyczne nareszcie mogły wymienić przestarzały sprzęt na gwarantujący odpowiednią jakość badań.

Wprowadzenie cyfrowego EEG do codziennej praktyki lekarskiej w Polsce było ogromnym przełomem w diagnostyce i w konsekwencji także w terapii wielu schorzeń układu nerwowego u dzieci i dorosłych. Pozwoliło naszym lekarzom „dogonić” w szybkim tempie świat, w zakresie standardów medycznych a także w zakresie badań naukowych. EEG jest nadal jedyną metodą oceny czynności bioelektrycznej mózgu i jest składową spersonalizowanego procesu diagnostyczno- terapeutycznego którego oczekuje pacjent nie tylko z padaczką. – podkreśla dr Iwona Terczyńska, neurolog dziecięcy, ekspert ELMIKO.

Aparatura EEG firmy ELMIKO cieszy się ogromnym zainteresowaniem lekarzy specjalistów. Cechują ją znakomite parametry techniczne zgodne ze światowymi trendami, możliwości zaawansowanej analizy sygnału, wysoka niezawodność, sprawny serwis i atrakcyjna cena. Z tego powodu EEGDigiTrack był i nadal jest najczęściej kupowanym w Polsce aparatem do analizy czynności bioelektrycznej mózgu.

NIE SPOCZĘLIŚMY NA LAURACH

Doskonały zespół inżynierów i informatyków ELMIKO nieustannie pracuje nad nowymi rozwiązaniami oraz polepszeniem jakości i funkcjonalności już produkowanych urządzeń. A trzeba podkreślić, że sztandarowy produkt firmy EEGDigiTrack z czasem został wzbogacony o nowe funkcjonalności działania: PSG, ERP, VEP, VIDEO, BIOFEEDBACK I CFM. Mają one zastosowanie w wielu różnych obszarach. EEG Biofeedback pomaga w leczeniu dzieci z ADHD, nadpobudliwością, problemami poznawczymi, ale także zaburzeniami społecznymi, stanami lękowymi i depresyjnymi oraz w innych przypadkach. Z powodzeniem jest stosowany także w terapiach osób dorosłych. Kilka tysięcy aparatów ELMIKO wspiera pracę terapeutów w placówkach psychologiczno-pedagogicznych, logopedycznych, szkołach i przedszkolach w Polsce i zagranicą.

Współpraca z Pomorską Akademią Medyczną zaowocowała skonstruowaniem urządzenia EEGDigiTrack CFM/aEEG służącemu przede wszystkim do przesiewowego monitorowania czynności bioelektrycznej mózgu noworodków, co jest obecnie standardem w oddziałach neonatologii i ITN na całym świecie.

DBAMY O NAJWYŻSZĄ JAKOŚĆ

Marka ELMIKO jest synonimem najnowocześniejszych rozwiązań dla medycyny. Co kilka miesięcy wprowadzamy nowe wersje urządzeń i oprogramowania. Dla zapewnienia najwyższej jakości usług wdrożyliśmy System Zarządzania Jakością PN-EN ISO 13485:2016 certyfikowany przez firmę TÜV Rheinland. Natomiast wysoką jakość produktów potwierdza medyczny certyfikat CE.

Z naszych aparatów korzystają zarówno instytuty naukowe, uniwersytety, szpitale, jak i małe, prywatne gabinety lekarskie w wielu krajach świata. Realizujemy innowacyjne projekty naukowe z dziedzin inżynierii biomedycznej, cyfrowego przetwarzania sygnałów biologicznych oraz zastosowania technologii VR w medycynie.

Dzięki udziałowi ELMIKO w prestiżowych konkursach, finansowanych ze środków Unii Europejskiej, możemy wdrażać najnowsze technologie i opracowywać aparaturę medyczną przyszłości, która jest już stosowana w najbardziej zaawansowanych i prestiżowych ośrodkach medycznych na świecie.

ELMIKO zajmuje się sprzedażą technologii w dziedzinie stymulacji mózgu metodą TMS (Transcranial Magnetic Stimulation) oraz tDCS do stymulacji prądem stałym (Transcranial Direct Current Stimulation). Te techniki ze względu na nieinwazyjność, dużą skuteczność i łatwość w użyciu cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

PROMUJEMY WIEDZĘ I ROZWIJAMY KOMPETENCJE

Firma prowadzi także działalność dydaktyczną i wydawniczą, przyczyniając się do popularyzacji wiedzy z zakresu psychiatrii i neurologii. Może się poszczycić wieloma publikacjami autorstwa znanych naukowców. Najnowszą pozycją jest pierwszy w Polsce oficjalny podręcznik do szkoleń licencyjnych dla specjalistów i terapeutów EEG Biofeedback, wydany we współpracy z Polskim Towarzystwem Neurofizjologii Klinicznej.

ELMIKO uzyskała akredytację Polskiego Towarzystwa Neurofizjologii Klinicznej na prowadzenie szkoleń do licencji EEG dorosłych i dzieci, EEG dla techników, EMG, oraz EEG BIOFEEDBACK.

WCHODZIMY NA NOWE RYNKI

Utrzymujemy pozycję lidera produkcji aparatów EEG w Polsce. Nasz udział w krajowym rynku sięga 80%. Równocześnie rozwijamy sprzedaż za granicą. ELMIKO eksportuje swoje produkty do krajów na różnych kontynentach.

Nasze produkty cieszą się renomą praktycznie w każdej części świata, znajdziecie je nawet w Gwatemali czy Syrii. Prowadzimy aktywną politykę eksportową. Bierzemy udział w misjach gospodarczych, międzynarodowych targach: w Niemczech, USA, Korei, Chinach czy Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Odbywamy setki spotkań z zagranicznymi kontrahentami. Budujemy rozległą sieć dystrybucji. Liczba nowych kontraktów i ich dywersyfikacja geograficzna spowodowała konieczność uruchomienia usługi zdalnego serwisu i pomocy technicznej on-line. Nasi klienci zawsze mogą liczyć na fachową, szybką pomoc niezależnie od kraju, w którym korzystają z urządzeń ELMIKO – podkreśla Marek Niedbalski, współwłaściciel Spółki.

Poza własną produkcją, jesteśmy wyłącznym dystrybutorem w Polsce wielu uznanych na świecie producentów sprzętu medycznego.

TRADYCJA I NOWOCZESNOŚĆ

Po śmierci Zbigniewa Niedbalskiego firmę prowadzą jego Synowie Paweł i Marek.

Znamy ELMIKO od podszewki, pracujemy tu od wielu lat. Aby się „nauczyć” firmy, przeszliśmy wiele stanowisk, zaczynając np. od …gońca. Dzięki temu jesteśmy bardzo związani z ELMIKO i mamy nadzieję, godnie kontynuować dzieło Taty – mówi Paweł Niedbalski.

Dynamiczny rozwój technologii, wyzwania Przemysłu 4.0. połączenia sprawności maszyn z kompetencjami ludzi, sztuczna inteligencja, wirtualna i rozszerzona rzeczywistość -to przyszłość także branży diagnostyki medycznej. Dla nas to fascynujący świat możliwości. Zapewniamy, że ELMIKO doskonale się w nim odnajdzie.

elmiko biosignals sp. z o.o.

ul. K. Jeżewskiego 5c/7
02-796 Warszawa
tel: 22 644 37 37

© 2021 ELMIKO BIOSIGNALS SP. Z O.O.

DODATKOWE INFORMACJE

ZNAJDZIESZ NAS TUTAJ!

Niniejszym wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Administratora Danych Osobowych (dalej: „ADO”) – [nazwa firmy]. [adres], w zakresie: imię i nazwisko, adres email lub telefon, w celach sprzedaży produktów i usług [nazwa firmy]. oraz w celu przesłania do mnie informacji zwrotnej i nawiązania ze mną kontaktu przez [nazwa firmy].

Jednocześnie przyjmuję do wiadomości, że: w każdej chwili mogę zażądać usunięcia moich danych osobowych z bazy ADO [nazwa firmy], poprzez wysłanie na adres poczty elektronicznej [adres email]. lub na piśmie, na adres [nazwa firmy], [adres], oświadczenia zawierającego stosowne żądanie co skutkować będzie usunięciem moich danych osobowych z bazy danych ADO [nazwa firmy]; mam prawo dostępu do treści swoich danych; podanie moich danych jest dobrowolne, aczkolwiek odmowa ich podania jest równoznaczna z nie otrzymywaniem informacji dotyczących sprzedaży produktów i usług [nazwa firmy], a także z otrzymaniem informacji zwrotnej i nawiązaniem ze mną kontaktu przez [nazwa firmy].

Niniejszym wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w zakresie danych osobowych zawartych w formularzu w związku z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą, w szczególności w celach marketingowych, handlowych oraz informacyjnych, a także wykonywania obowiązków wynikających z ewentualnie zawartych umów.

Administratorem danych osobowych jest ELMIKO BIOSIGNALS sp. z o.o. z siedzibą w 05-822 Milanówku, ul. Sportowa 3, REGON: 36740677500000, NIP: 5291817032, adres mailowy w sprawach danych osobowych: rodo@elmiko.pl

Informujemy, że Państwa zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie przez wysłanie wiadomości e-mail na adres Spółki lub drogą listowną. Pełna klauzula informacyjna jest dostępna pod adresem: https://www.elmiko.pl/pl/content/22-polityka-prywatnosci lub w siedzibie Spółki.