Szanowni Państwo, postanowiliśmy na naszych stronach internetowych udostępnić Państwu wybrane fragmenty naszych wydawnictw, w których przedstawiamy wieloaspektowe zastosowanie terapii EEG Biofeedback. Kolejnym elementem naszego cyklu, są fragmenty artykułu dr n. med. Alicji Kubik „Wskazania i przeciwskazania do terapii neurofeedback” z książki pt. „Szkolenie licencyjne specjalisty i terapeuty biofeedbacku” cz. II str. 110-118 (Kraków-Milanówek-Warszawa 2013) – Wydawca Elmiko.
„Terapia neurofeedback jest uznawana za metodę bezpieczną. Stąd też wskazania do jej stosowania są liczne, natomiast przeciwwskazania nieliczne. Wśród wskazań znajdujemy szereg zespołów chorobowych o charakterze bólowym i niebólowym, jak również o charakterze przewlekłym i napadowym. Należy uznać, iż w leczeniu bólu obok metod farmakologicznych, zastosowanie mają również nie farmakologiczne metody jego zwalczania. W tych przypadkach istotne miejsce przypisuje się biofeedbackowi i to raczej widząc go jako metodę zapobiegania bólom niż ich leczenia. […]
W piśmiennictwie można znaleźć doniesienia o skutecznym leczeniu następstw udarów mózgu za pomocą neurofeedbacku. […].Terapia ta, stosowana przez pół roku w udarze lewej półkuli mózgu, była w stanie zahamować czynność 4-7 Hz i jednocześnie spowodować wzrost czynności 15-21 Hz w okolicach czuciowo-ruchowej i ośrodkach mowy, co spowodowało istotne pozytywne zmiany kliniczne. Doprowadziło to do poprawy płynności mowy, odnajdywania właściwych słów, poprawy koncentracji uwagi oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej.
W innych badaniach natomiast stwierdzono, że neuroterapia prowadzi do poprawy funkcji ruchowych. […]
Terapia neurofeedback znajduje zastosowanie zarówno u pacjentów z epizodycznymi bólami głowy napięciowymi jak i z migreną. […].
Codzienna praktyka kliniczna i opracowania naukowe ustawicznie poszerzają doświadczenie na temat zastosowania terapii neurofeedback w leczeniu bólu u dorosłych i dzieci. Jedną z przyczyn zbyt małego doświadczenia (powszechnego i własnego) w tym zakresie, jest nadal zbyt rzadkie podejmowanie tego typu leczenia przez chorych dorosłych i chore dzieci. Stąd też każda droga dotarcia do chorych z racjonalnymi (opartymi na opracowaniach naukowych) danymi na temat znaczenia i skuteczności terapii neurofeedback wydaje się pożądana. Dotyczy to w równym stopniu pacjentów z przewlekłymi i napadowymi zespołami nie bólowymi.
Neurofeedback w zespołach niebólowych przewlekłych
- ADHD
- Autyzm
- Następstwa urazów czaszkowo-mózgowych Depresja
- Zaburzenia nerwicowe Zaburzenia osobowości Alkoholizm Lekomania
- Uzależnienie od komputera Istotne problemy życiowe.
Za zespół, w którym szczególnie korzystne jest oddziaływanie neurofeedbacku uznaje się ADHD, w którym metoda ta ustawicznie współzawodniczy z farmakoterapią. Własne doświadczenia u 150 dzieci z ADHD wskazują na skuteczność zarówno w perspektywie wyników badań neurofizjologicznych leczenia, jak również objawów klinicznych ADHD. Wskazano także na skuteczność terapii neurofeedback zarówno u dzieci z czystym ADHD jak i ADHD z zaburzeniami emocjonalnymi, tikami, dysleksją i zaburzeniami zachowania. Terapia neurofeedback spowodowała u leczonych dzieci także istotne pozytywne zmiany w zakresie zapisu EEG.
Do innych dziecięcych zespołów chorobowych leczonych za pomocą neurofeedbacku szczególne miejsce zajmują następstwa urazów czaszkowo-mózgowych, autyzm, bezsenność, depresja. W piśmiennictwie znaleźć można wyniki wieloletnich badań prowadzonych u dzieci z zespołem Aspergera, w tym również u pacjentów z zachowaniami aspołecznymi. Wskazują one na pozytywne znaczenie kliniczne neurofeedbacku w tych przypadkach, za pomocą którego uzyskano także istotną redukcję bioelektrycznej czynności 3-7 Hz i wzrost czynności 12-15 Hz. Wyniki te poddano szczególnie wnikliwej weryfikacji w zakresie stopnia zmniejszenia lęku, zaburzeń uwagi i funkcjonowania społecznego a jednocześnie poprawy procesów funkcjonowania intelektualnego i postępów w szkole.
Również doświadczenia własne wskazują na możliwość i potrzebę wykorzystania neurofeedbacku w leczeniu zespołu Aspergera. […]
Wśród zgłaszających się lub zgłaszanych do terapii neurofeedback wyróżnić trzeba również chorych z depresją i nerwicami. […]
Niebólowym problemami są również lekomania i alkoholizm. W tym trudnym problemie klinicznym i społecznym a przede wszystkim osobowościowym, neurofeedback stosowany jest z reguły wraz z innymi metodami i dlatego ocena jego skuteczności jest ciągle trudna. W tych przypadkach zaleca się ciągle trening alfa-theta dla alkoholików i trening beta dla osób uzależnionych od psycho-stymulantów i w uzależnieniach złożonych. Doświadczenia własne z uzależnionymi zawierają wiele wyników, jednak bardzo zindywidualizowanych. […]
Nowym w Polsce problemem jest uzależnienie od komputera i w pierwszej chwili dziwnym może się wydawać proponowanie kontrolowanej gry komputerowej w leczeniu tego uzależnienia. Jednak chodzi tutaj nie tylko o proste zastąpienie czasowe zajęć chaotycznych przez zorganizowane i kontrolowane, ale również o korzystną zmianę parametrów neurofizjologicznych u leczonych dzieci. Samoregulacja poprzez neurofeedback obejmuje uczenie pacjenta wytwarzania wzorca fal mózgowych które wiążą się ze zmianą wzorca zachowania. Leczeni obserwują przy pomocy sprzężenia zwrotnego jak zmienia się zapis EEG w zależności od stanu umysłu. Poznanie możliwości kontrolowania swojego umysłu zwiększa chęć pracy i jej efektywność. […]
I wreszcie trzeba wspomnieć o grupie, która najtrudniej chyba poddaje się opracowaniu naukowemu, to jest ludzi z tzw. problemami życiowymi. Są one z reguły nawarstwieniem zbyt trudnych dla pacjenta problemów, środowiskowych lub endogennych, Te zaburzenia rzutują w sposób istotny na zdolności poznawcze i rozwój pacjentów w wieku rozwojowym.
Neurofeedback w napadowych zespołach niebólowych
Do niebólowych zespołów chorobowych, w których znalazła zastosowanie terapia neurofeedback, czołowe miejsce zajmuje padaczka. Około 30% chorych na padaczkę nie uzyskuje w wyniku konwencjonalnego leczenia farmakologicznego dobrego (to jest bez napadowego) wyniku leczenia. W takiej sytuacji nie można się dziwić, że zastosowanie neurofeedbacku przyczynić się może do zmniejszenia liczby napadów. Nie powinno to budzić zdziwienia, skoro mowa tutaj także o spostrzeżeniach i zaburzeniach neurofizjologicznych, wśród których centralne miejsce zajmują potencjały SMR. Jednocześnie należy pamiętać, że zastosowanie neurofeedbacku w leczeniu padaczki opiera się na wzgórzowo-korowym sprzężeniu czuciowo-ruchowym, poprzez które możliwe jest obniżenie progu pobudliwości drgawkowej. Dla pełnej oceny konieczne jest standaryzowane ocenianie zarówno klinicznych wyników leczenia jak i normalizacji zapisu EEG.[…]
Przeciwwskazania do terapii neurofeedback
Na temat należy wypowiadać się bardzo ostrożnie, ponieważ dotychczasowe obserwacje i doświadczenia mogą ulec zmianie w kolejnych latach stosowania tej terapii. Obecnie jednak pewne ostrzeżenia dotyczą zespołów :
- Myśli samobójcze
- Depresja z myślami samobójczymi
- Schizofrenia
- Ostre objawy schizopodobne
- Choroba dwubiegunowa
- Nadwrażliwość na fotostymulację
- Niewyjaśnione istotne zaburzenia snu
- Brak jednoznacznego rozpoznania choroby
Sformułowanie przeciwwskazań do terapii neurofeedback wiąże się głównie z jej siłą oddziaływania na układ nerwowy człowieka. Terapia ta jest źródłem siły, która jednak nie zawsze przełożyć się może na odzyskanie zdrowia. Tak dzieje się niestety w przypadku myśli samobójczych i chorób w których one występują.
Jednak najważniejszym punktem przeciwwskazań jest brak ostatecznego rozpoznania klinicznego. […]
elmiko biosignals sp. z o.o.
ul. K. Jeżewskiego 5c/7
02-796 Warszawa
tel: 22 644 37 37
© 2021 ELMIKO BIOSIGNALS SP. Z O.O.
DODATKOWE INFORMACJE
ZNAJDZIESZ NAS TUTAJ!